Technologia drewniana czy murowana? Zalety i wady

Najchętniej budujemy domy murowane, bo naszym zdaniem są trwalsze i cieplejsze. Drewniane domy są bardziej energooszczędne, lecz w Polsce nie budzą zaufania. Skąd biorą się te różnice? Jak wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb opcję?

Tradycja
Polacy są bardziej przywiązani do tradycji, rodziny i domu niż narody, w której drewniany system budownictwa jest szalenie popularny. Kanadyjczycy, Amerykanie, Skandynawowie są ludźmi bardzo bardziej mobilnymi, przyzwyczajonymi do zmian miejsca zamieszkania.

Większość domów powstaje w tradycyjny sposób - powszechność tej technologii sprawia, że najłatwiej znaleźć wykonawców, zarówno do realizacji poszczególnych etapów, jak i budowy całego domu. W przypadku inwestycji drewnianych trzeba zatrudnić odpowiednią, specjalistyczną firmę z doświadczeniem. Niemniej jednak coraz więcej firm budowlanych świadczy takie usługi.

Czas budowy i czas eksploatacji
Oparta na lekkich i cienkich ścianach konstrukcja umożliwia wybudowanie takiego domu w krótkim czasie, średnio ok. 3 miesięcy. Natomiast dom w technologii murowanej buduje się najdłużej. Nie można zapomnieć, że rozpoczęcie, a potem przechodzenie do kolejnych etapów budowy trzeba dostosować do pory roku i odpowiedniej temperatury. Ale i tu pojawiają się nowoczesne technologie i metody budowy, które pozwalają na wybudowanie domu w technologii murowanej i zamieszkanie w nim jeszcze w tym samym sezonie. W takich wypadkach do minimum ogranicza się prace wymagające dużej ilości czasu i choćby temperatury zewnętrznej (murowanie i betonowanie), a także ogranicza się przerwy technologiczne (by ściana lub strop uzyskały odpowiednia wytrzymałość).

Oczywistą cechą domów murowanych jest ich trwałość. Co więcej, właściwie wybudowane i użytkowane mogą w doskonałym stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Dla konstrukcji największym zagrożeniem jest wilgoć. Domy budowane w technologii murowanej są również ogniotrwałe, gdyż powstały z niepalnych materiałów konstrukcyjnych. Ale zagrożenie pożarem jest we wszystkich rodzajach domów, ze względu na ich wyposażenie (meble, podłogi, stolarka okienna i drzwiowa). Prawdą jest także, iż dom drewniany posłuży nam przez kilkadziesiąt a nawet ponad 100 lat jedynie wówczas, jeśli użyjemy najwyższej klasy materiałów budowlanych. Natomiast drewno na dom powinno być specjalnie suszone, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 proc.

Zdrowie
Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzieje się tak, gdyż ściany domu pochłaniają lub oddają część wilgoci zawartej w powietrzu, utrzymując ją na stałym, najkorzystniejszym dla człowieka poziomie. Dodatkowo wytwarza sprzyjający człowiekowi mikroklimat: w lecie daje ochłodę, a w zimie zatrzymuje ciepło. Podobnie jest w domach murowanych, jednak tutaj wysoka akumulacyjność cieplna jest zależna od standardów wykonania.

Cena i koszty eksploatacji
Podstawę domu szkieletowego stanowi oczywiście szkielet, montowany z suchego drewna, stanowiący bardzo sztywną i trwałą konstrukcję z porządnego drewna. Jest dosyć wysoki, więc niektórzy wykonawcy decydują się na tańsze zamienniki, czego efektem może być jeszcze krótszy czas eksploatacji. Decydując się na dom drewniany, trzeba pamiętać, że konstrukcje szkieletowe mają ograniczoną rozpiętość stropów i niewielkie możliwości projektowe, więc budowa wymarzonego domu może okazać się niemożliwa. Domy murowane dają praktycznie nieograniczone możliwości architektoniczne. Najważniejszym atutem domów budowanych w technologii drewnianej jest ich niski koszt utrzymania. Tradycyjne domy stawia się z materiałów ogólnodostępnych i w różnych cenach. Tańsze zamienniki jedynie nieznacznie przyczyniają się do wyższych kosztów eksploatacji.

DOBRY DOM

ul. Wrzesława Romańczuka 6, 35-302 Rzeszów

9:00-17:00

17 852 52 20