Obróbka blacharska komina – to musisz wiedzieć!

Jak wygląda obróbka blacharska komina?

Komin to jeden z najważniejszych elementów dachu. Jego prawidłowa obróbka blacharska ma ogromne znaczenie, bowiem komin przechodząc przez połać dachu, w naturalny sposób tworzy nieciągłości w warstwie pokrycia. Z tego powodu kluczowe jest szczelne połączenie elementów. Sprawi to, że woda opadowa nie będzie dostawać się do wewnątrz konstrukcji dachu. Podpowiadamy, jak zastosować obróbki blacharskie wokół komina.

Kiedy wykonać obróbkę komina?

Wykonana w odpowiednim momencie obróbka komina ma pozytywy wpływ na szczelność konstrukcji oraz umożliwia prowadzenie dalszych prac w sposób prawidłowy. Kiedy należy ją wykonać?

Zdarza się, że gdy dach jest już gotowy, obróbki blacharskie komina nie spełniają swojej funkcji. Zgodnie ze sztuką dekarską prace te należy prowadzić jeszcze zanim pokrycie dachowe zostanie ułożone. Równocześnie wykonuje się również pas rynnowy i montuje inne blaszane elementy.

Jakie rozwiązania są dostępne?

Komin to newralgiczny punkt w pokryciu dachu. Jego okolice są najbardziej podatne na przenikanie wilgoci w głąb budynku. Tradycyjne obróbki blacharskie nie są już tak skuteczne, jak te dostępne dziś. Obecnie do dyspozycji inwestorów jest szereg rozwiązań: różnorodne uszczelniacze, specjalne taśmy czy też wykonane z najwyższej jakości blachy tytanowo-cynkowej elementy. Aby prawidłowo wykonać obróbkę komina i móc cieszyć się idealnie szczelnym dachem, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

O tym pamiętaj przed rozpoczęciem obróbki komina

Jedną z ważniejszych rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, jest miejsce ulokowania komina w dachu. To od jego lokalizacji zależny jest sposób prowadzenia prac. Najczęściej stosowane rozwiązanie to usytuowanie komina w kalenicy. Umieszczenie go w tej części dachu ma wiele zalet i umożliwia mocowanie jego obróbki w nieskomplikowany sposób. Pozwala także na wykorzystanie różnego rodzaju materiałów — niemal bez żadnych ograniczeń.

Komin zamontowany poza kalenicą

Obróbki kominów znajdujących się w połowie połaci dachu, szczególnie szerokich, przy ścianach szczytowych czy okapach są nieco bardziej skomplikowane do wykonania. W niektórych przypadkach kominy usytuowane są w narożach oraz koszach. W takiej sytuacji trudniej jest przymocować obróbkę dachu w taki sposób, aby właściwie spełniała ona swoją rolę. Tego typu dachy są więc bardziej narażone na korozję, czy też podciekanie wody opadowej lub śniegu. Kluczowe jest to, aby obróbka z blachy została wykonana zgodnie ze sztuką dekarską, przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów.

Obróbka blacharska – jak przygotować komin?

Obróbkę komina muszą poprzedzić prace przygotowawcze. Składa się na nie między innym wykończenie warstwy wstępnego krycia. Membranę trzeba przeciągnąć ponad komin i bardzo dokładnie do niego przykleić. Prace należy wykonać przy użyciu specjalnych taśm, zapewniających idealną szczelność. W pierwszej kolejności membraną otacza się dół komina. Następnie nakłada ją po jego bokach, a na końcu od strony kalenicy. Dzięki temu zabezpieczymy dach przed podciekaniem wody.

Jak zamocować blachę?

Mocowanie blachy wykonać można na kilka sposobów. Rozwiązanie, które gwarantuje najwyższą szczelność to wykonanie w kominie nacięcia, w które następnie zostanie wciśnięta blacha. Można je wykonać przy użyciu tradycyjnej szlifierki kątowej. Alternatywę dla standardowej obróbki z blachy stanowi zabezpieczenie go specjalną, przeznaczoną do takich prac taśmą. Dzięki uniknięciu etapu nacinania w kominie szczelin potrzebnych do wciśnięcia blachy, rozwiązanie to pozwala oszczędzić czas i jest znacznie szybsze od klasycznej obróbki.

Zasady prawidłowej obróbki komina

Obróbka blacharska komina, żeby spełniała swoją funkcję latami, musi zostać wykonana zgodnie z zasadami. O czym koniecznie musisz pamiętać?
Prawidłowa obróbka komina ma za zadanie gwarantować zachowanie szczelności między kominem a pokryciem dachowym. Właśnie dlatego blachę należy zamontować pod odpowiednim kątem.

Stosować trzeba tylko i wyłącznie takie materiały, które nie tracą swoich właściwości pod wpływem zmian temperatury. Jeśli planujesz użycie silikonu czy uszczelniaczy, wybierz specjalne produkty przeznaczone do kominów.

Blach nie należy przykręcać do komina ani drewnianych elementów dachu. Pomiędzy kominem a pokryciem trzeba pozostawić minimalną szczelinę. Nie możemy o tym zapomnieć, ponieważ dach pracuje pod wpływem zmieniającej się temperatury i wilgotności.

Po zamontowaniu wszystkich elementów opierzenia z blachy trzeba niezwłocznie przystąpić do ich bardzo dokładnego uszczelnienia. Można tego dokonać przy użyciu silikonu dekarskiego.

Współpraca reklamowa

DOBRY DOM

ul. Wrzesława Romańczuka 6, 35-302 Rzeszów

9:00-17:00

17 852 52 20