Technologia z bali

Domy z bali maję unikalną estetykę, zapewniają domownikom specyficzny mikroklimat, są przyjazne środowisku, jednoczą ludzi z natura. Budowane z najlepszych gatunków drewna, są trwałe, piękne, ciepłe i zdrowe. Domy z bali są wznoszone przy użyciu najb najbardziej cenionej i najszlachetniejszej technologii budowy wśród domów o konstrukcji drewnianej. Dzięki tym właściwościom stale rośnie liczba ich entuzjastów.

Do budowy domów z bali używa się głównie drzew iglastych. Drewno używane do budowy jest zwykle sezonowane, ale istnieje także możliwość budowy z drewna surowego. Ostatnio modne są domy z bali okrągłych, dawniej stosunkowo rzadko spotykane w Polsce. Grubość bale to przedział od 16 do 32 cm. Bale okrągłe mogą być naturalnie okorowane lub końcowy kształt nadaje im się przez wytaczanie. Produkuje się również domy z balików, czyli właściwie desek o niewielkich grubościach.

Sposób budowy
W dolnej i górnej części bala mogą pojawiać się kształty sprzyjające szczelnym połączeniom: wyprofilowany łuk w balu okrągłym, pióra i wpusty bądź wpusty na obce pióra. Czasem pióra są podwójne lub nawet potrójne. Pomiędzy balami uszczelnienie wełnianką drzewną – tzw. warkoczem.

Wśród wykonawców można znaleźć zwolenników budowania z mokrych "zielonych" bali, które wysychają dopiero po wykonaniu z nich konstrukcji, nawet przez wiele lat. Domy buduje się również z bali naturalnie suszonych na powietrzu. Coraz większą popularnością cieszy się jednak suszenie komorowe. Jest to proces, w którym w szybkim czasie można osiągnąć oczekiwaną wilgotność około 18%, a przy tym, niejako przy okazji, zabijane są larwy, insekty, szkodliwe mikroorganizmy, grzyby itd., co sprzyja trwałości konstrukcji. Suszenie komorowe może powodować powstawanie pęknięć, które jednak nie szkodzą wytrzymałości budynku.

Dla takich budynków współczynnik przenikania ciepła w granicach poniżej 0,5 U. Jednak ceny bali pełnych są bardzo wysokie, dlatego na rynku pojawiły się domy z izolowanych bali. Grubość takich domów to ok. 10 cm, a ocieplenie stosuje się wewnątrz budynku. Nowością są konstrukcje imitujące bale pełne składające się z desek wypełnionych wełną mineralną bądź pianką poliuretanową.

Rodzaje: Bale okrągłe, półbale, płazy, ręcznie bądź maszynowo ciosane.

DOBRY DOM SP. Z O.O. SP. KOMANDYTOWA

ul. Litewska 10, 35-302 Rzeszów

9:00-17:00

17 852 52 20